четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Луксембург: Референдум за правото на странците да учествуваат на избори

referendum_luks

Поврзани вести

Жителите на Луксембург денеска на референдум треба да одговорат на три прашања: дали да им се дадат избирачки права на странците, дали да се намали возраста за гласање на 16 години и дали мандатите на министрите да се ограничат на 10 календарски години, соопшти ДПА, пренесе МИА.

Доколку одговорот на овие прашања е „да“, Големото кнежество ќе стане првата земја од ЕУ која на странците им го дава правото да учествуваат на националните избори.

Околу 45 отсто од луѓето кои живеат во Луксембург се со странско потекло. Референдумот треба да реши дали да можат да гласаат, откако во земјата минале 10 години.

-Не би сакал дефицити во демократијата, изјави премиерот Ксавие Бетел. „Сметам дека ќе биде добре доколку успееме да им дадеме пример на другите земји“.

На референдумот можат да учествуваат околу 245.000 лица.

Луксембург е една од најмалите држави во ЕУ. Само Малта има помалку население.

Најчитани вести