Балкан

Луначек: Без интеграција на Западен Балкан, мировниот проект на ЕУ не е целосен

Луначек: Без интеграција на Западен Балкан, мировниот проект на ЕУ не е целосен

Потпретседателката на Европскиот парламент Улрике Луначек изјави денеска дека го поддржува проширувањето на ЕУ, наспроти заморот што постои и кај населението и кај владите на многу земји-членки на Унијата, пренесе МИА повикувајќи се на Танјуг.

Луначек за српскиот весник „Курир“ вели дека стремежот на целокупниот Западен Балкан кон демократска, политичка, социјална и економска стабилност, е главната цел на процесот на проширување.

– Без интеграција на сите држави од Западен Балкан, мировниот проект на ЕУ нема да биде целосен, додаде Луначек.

Таа, во интервју за српски „Курир“ истакна оти ја поттикнува посветеноста на српската Влада во процесот на европските интеграции, како и на Србија да продолжи систематски со социо-економските и правосудни реформи, вклучувајќи ја и борбата против корупцијата.

Луначек оцени дека нормализираните односи со Косово и на крајот и признавањето на Косово ќе бидат услов за влез на Србија во ЕУ, истакнувајќи дека за такво нешто не постои никаков документ, но оти тоа е „политички консензус“.

– ЕУ веќе никогаш нема да прифати нова членка која нема јасно одредени и меѓународно признаени граници, како што стори со Кипар, рече таа“.

На прашањето дали очекува разјаснување на случајот со трговијата со човечки органи на Косово, Луначек одговори потврдно, напоменувајќи оти обвиненијата се тешки и оти јавноста бара да знае што е вистина.

фото: portalb.mk