сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Ѓорѓи Спасов бил соработник на тајната полиција – кодошел сограѓани

lustracija-520x312

Последни вести

Поранешниот министер за правда и бивш македонски амбасадор во Софија, Ѓорѓи Спасов, бил соработник на Службата за државна безбедност, објави денеска Комисијата за верификација на фактите.

Во документите кои ги објави Комисијата, се вели дека Спасов ја известувал СДБ за неколкумина македонски граѓани, кои биле оценети дека се анархо-либерали.

Лустраторите денеска објавија дека е лустриран и поранешниот шеф на битолската испостава на СДБ, Ице Дамчевски, кој според нив собирал и издавал наредби за следење на лица кои биле од интерес на службата.

spasov

Најчитани вести