недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Лустрациската ќе ги проверува претседателските кандидати

g_komisija-za-lustracija-gole

Поврзани вести

Комисијата за верификација на фактите наскоро треба да ги провери документите за четворицата кандидати за претседател за да се утврди дали некој од нив евентуално бил соработник на тајните служби.

Лустраторите ќе ги проверува Ѓорге Иванов, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Стево Пендаровски, предложен од СДСМ, Илијаз Халими од ДПА и Зоран Поповски од ГРОМ.

Законска обврска на лустраторите е да ги проверат и сите кандидати за пратеници за претстојните предвремени парламентарни избори откако партиите ќе ги достават кандидатските листи до Државната изборна комисија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести