петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Лустриран академик, го кодошел Богомил Ѓузел

Марко Мариќ, псевдонимот на академикот, бил активен уште како студент, давал информации за работата на студентскиот клуб од Пирин.

lustracija

Последни вести

Академик на МАНУ и поранешен директор на Универзитетската библиотека Св. Климент Охридски соработувал со тајните служби, утврди Комисијата за лустрација на денешната седница. Академикот соработувал со УДБА и со СДБ од 1950 сè до 1987 година. Академикот бил активен во таа соработка цели 37 години, од 1950 до 1987 година.

Оваа одлука е донесена откако неговото досие било збогатено со дополнителна документација, по што била донесена ваквата одлука. Марко Мариќ, псевдонимот на академикот, бил активен уште како студент, давал информации за работата на  студентскиот клуб од Пирин. Освен тоа, од досието било јасно дека директорот на библиотеката давал, меѓу другото информации и за писателот Богомил Ѓузел.

Лустраторите денеска лустрираа и поранешен директор на скопска гимназија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести