понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Лустриран поранешен уредник

Лустрираниот уредник, според Комисијата, од идеолошко-политички причини ги кодошел неговите колеги новинари.

lustracija500

Поврзани вести

Пензиониран поранешен уредник во Македонското радио е прогласен за соработник на тајните служби, изјави претседателот на Комисијата за верификација на факти Томе Аџиев.

Лустрираниот уредник, според Комисијата, од идеолошко-политички причини ги кодошел неговите колеги новинари.

Аџиев појасни дека за три дена на веб-страницата на Лустрациската комисија ќе биде објавено решението дека уредникот е прогласен за соработник.

извор: МИА

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести