сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Мадуро ги обвини телевизиските серии за високиот криминал во земјата

maduro

Поврзани вести

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро најде објаснување за високиот криминал во земјата. Според него, тоа е поврзано со сериите што се емитуваат на телевизија, соопштуваат латиноамерикански медиуми, цитирани од „РИА Новости“.

„Ние ќе изградиме мирна култура“, рекол Мадуро.

Според претседателот телевизиите заработуваат од серии, во кои главните ликови убиваат луѓе и при тоа се претставуваат како херои.

„Колку милиони луѓе ги гледаат тие серии? Момчиња, девојчиња, целата младина. Какви се можните влијанија над нив од трансформирањето на убијци во херои“, нагласил претседателот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести