Свет

Мадуро протера тројца американски дипломати

Мадуро протера тројца американски дипломати

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро прогласи вчера изјавил дка наредил протерување на тројца конзуларни службеници на САД, обвинети дека се сретнале со студентите-демонстранти студентите „АФП“.

Мадуро изјави дека САД се обидуваат даги поттикнат и легитимираат напорите за дестабилизирање на демократијата во земјата.

Според соопштението на Министерството за надворешни работи Владата на претседателот Николас Мадуро, категорично ги отфрла забелешките на државниот секретар на САД, Џон Кери, доколку тие претставуваат уште еден маневар од страна на Владата во Вашингтон, за да изврши неовластено влијание во Каракас.

Во последните две недели во Венецуела избувнаа студентски протести, а минатата среда демонстрациите завршија со жестоки судири, во кои загинаа три лица, а беа повредени над 60 лица.