понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Мадуро протера тројца американски дипломати

maduro

Поврзани вести

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро прогласи вчера изјавил дка наредил протерување на тројца конзуларни службеници на САД, обвинети дека се сретнале со студентите-демонстранти студентите „АФП“.

Мадуро изјави дека САД се обидуваат даги поттикнат и легитимираат напорите за дестабилизирање на демократијата во земјата.

Според соопштението на Министерството за надворешни работи Владата на претседателот Николас Мадуро, категорично ги отфрла забелешките на државниот секретар на САД, Џон Кери, доколку тие претставуваат уште еден маневар од страна на Владата во Вашингтон, за да изврши неовластено влијание во Каракас.

Во последните две недели во Венецуела избувнаа студентски протести, а минатата среда демонстрациите завршија со жестоки судири, во кои загинаа три лица, а беа повредени над 60 лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести