сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Мадуро се согласи на состанок со делегацијата на опозицијата

maduro

Поврзани вести

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, се согласи да се сретне со делегацијата на опозицијата, по најновиот ангажман на амбасадорот на Јужна Америка.

Единствен проблем е тоа што само мал број од оние кои се против владата на Мадуро досега се согласиле на разговори. Мадуро рекол дека разговарал со осум министри за надворешни работи на јужноамериканските земји и дека тие предложиле состанок со делегацијата на опозицијата, на што се согласил.

Во текот на антивладините протести во последните два месеца загинаа 39 лица.

Од почетокот на февруари, студентите во Венецуела со поддршка на опозицијата одржувале секојдневни демонстрации против претседателот, поради се’ поголемата стапка на криминал,  високата инфлација и недостигот на основни средства за живот. Во судирите со припадниците на силите за безбедност повеќе стотина лица се повредени или приведени.

За Мадуро демонстрациите се „фашистички американски план да се сруши неговата влада“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести