среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Маџиров на поетски фестивал во Фиренца

Поезијата на Маџиров ќе се чита на македонски и италијански јазик. Негови песни беа објавени во неколку италијански поетски списанија, меѓу кои „Ателје“ и најстарото и најтиражно списание „Поесиа“.

Никола Маџиров на едногодишен книжевен престој во Берлин

Никола Маџиров на едногодишен книжевен престој во Берлин

Поврзани вести

Реномираниот македонски поет Никола Маџиров учествува на меѓународниот поетски фестивал во Фиренца „Вочи лонтане, вочи сореле“ кој се одржува 12-ти пат.

Утре тој ќе настапи заедно со италијанскиот поет Нани Белестрини (1935), припадник на неоавангардното движење во италијанската литература во шеесеттите години од минатиот век. Поезијата на Маџиров ќе се чита на македонски и италијански јазик. Негови песни беа објавени во неколку италијански поетски списанија, меѓу кои „Ателје“ и најстарото и најтиражно списание „Поесиа“.

По Фиренца, Никола Маџиров ќе настапи на меѓународниот фестивал за поезија, музика и визуелни уметности „Софија: Поетики“ што се одржува во Софија од 13 до 15 јуни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести