Спорт

Магдинчев ги одбра ракометарките за натпреварот против Италија

Магдинчев ги одбра ракометарките за натпреварот против Италија

Селекторот на женската сениорска репрезентација, Ристо Магдинчев, го објави списокот на ракометарки што се повикани на завршните подготовки за двомечот со Италија за квалификациите за СП 2015 година.

На списокот на селекторот Магдинчев се најдоа:

Голмани: Наташа Антиќ, Драгана Петковска и Ивана Зафирова.

Крила: Јована Саздовска, Драгица Митрова, Симона Николовска, Сара Ристовска.

Бекови: Дајана Јовановска, Теа Керамитчиева, Андреа Белеска, Габриела Величковска, Ивана Саздовски, Душица Ѓорѓиевска, Зорица Десподовска, Симона Гроздановска, Марија Штериова и Елена Ѓорѓиевска.

Пикери: Робертина Мечевска и Ленче Илкова.

Резерви: Елена Ливриниќ и Маја Ивановска.

Првиот натпревар Македонија го игра во Скопје, на 9 октомври во СРЦ „Кале“.