Македонија

Магла на патот Кула – Катланово

Магла на патот Кула – Катланово

Магла на патот Кула – Катланово. Според ЈП „Македонијапат“, на овој патен правец видливоста е намалена на 50 метри. Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива непречено, по претежно суви коловози, освен на осојничавите места.

Магла на патот Кула – Катланово
Магла на патот Кула – Катланово

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.