Македонија

Магла на дел од патните правци

Магла на дел од патните правци

Намалена видливост поради магла изутринава има на патните правци со видливост од 30 до 50 метри на патните правци Тетово-Скопје, Велес-Градско, Неготино- Демир Капија и Сарамзалино-Штип.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.