Македонија

Магла на дел од патните правци

Магла на дел од патните правци

Поради магла, намалена видливост на дел од патните правци. Намалена видливост од 30 до 50 метри поради магла има на патните правци Градско, Неготино и Демир Капија, соопшти АМСМ.

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по претежно суви коловози.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.