Македонија

Магла на Кула и кај Петровец, сообраќајот во прекин на Евзони

Магла на Кула и кај Петровец, сообраќајот во прекин на Евзони

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста  појава на одрони, особено на патните правци: Кочани -Мак. Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Д. Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини во прекин е сообраќајот на Евзони,односно Богородица, а на Меџитлија и Дојран има задржувања подолги од половина час за влез и за излез од државата.