недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 3

Магла на Попова Шапка, видливост од 30 до 50 метри

magla

Последни вести

Од Автомотосојузот на Македонија информират дека магла со видливост од 30 до 50 метри има на Попова Шапка.

Сообраќајот на патиштата во Македонија се одвива без забрани, по суви коловози на пониските места и наместа влажни коловози на повисоките планински и осојничави места.

АМСМ им препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата

Најчитани вести