сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 2

Магла на повеќе патишта низ земјава

magla

Поврзани вести

Намалена видливост поради појава на магла до 50 метри изутринава има на патните правци Катланово – Велес, Велес – Катланово и Велес – Неготино, до 100 метри на патните правци Куманово – Скопје, Тетово – Скопје, Делчево – Македонска Каменица и Куманово – Св.Николе и до 150 метри на патниот правец Гевгелија – Удово, соопшти АМСМ.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. Се препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.

На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

АМСМ потсетува дека од 15-ти ноември стапи во сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 Март 2016 година.

Најчитани вести