вторник, 28 март 2017  |  Вести денес: 65

Магла на повеќе патни правци, сообраќајот се одвива по влажни коловози

magla

Поврзани вести

Сообраќајот на сите државни патишта изутринава се одвива по влажни коловози.

Намалена видливост поради појава на  магла од 30 – 40 метри има на патниот правец Тетово – Попова Шапка, до 50 метри на патните правци Велес – Катланово, Катланово – Велес и на планинскиот превој Ѓавато, а од 100 – 150 метри на патните правци Скопје – Катланово, Катланово – Скопје и Велес – Штип, соопшти АМСМ.

Се препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ потсетува дека од 15 ноември во сила е законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 март 2016 година.

Најчитани вести