сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 55

Магла на повеќе патни правци

magla.jpg-500

Поврзани вести

Магла со видливост од 10 до 30 метри има на патните правци Дебар – Глобочица и Дебар – село Жировница, од 100 до 150 метри Петровец, Неготино и Демир Капија.

Од АМСМ информираат дека сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по суви коловози во пониските и наместа влажни коловози на повисоките места.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.

Од 15-ти Ноември на сила е законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 Март 2016 година.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

Најчитани вести