Македонија

Магла во тетовско, сообраќајот по влажни коловози

Магла во тетовско, сообраќајот по влажни коловози

Магла со видливост од 50 до 100 метри има во околината на Тетово, информираат од Автомото сојузот на Македонија.

Сообраќајот на патиштата во Македонија се одвива без забрани и по влажни коловози.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.