Свет

Пет дена по уривање на авион во Колумбија, мајка и бебе пронајдени живи

Пет дена по уривање на авион во Колумбија, мајка и бебе пронајдени живи
Пет дена по уривање на авион во Колумбија, мајка и бебе пронајдени живи

Спасувачките екипи денеска во џунглата во северозападниот дел на Колумбија пронајдоа преживеани мајка и бебе, кои од саботата се водат како исчезнати по уривање на авион.

Осумнаесет годишната Нели Муриљо и нејзиниот син Јудиер Морено, кој се уште нема една година, се пронајдени во близина на местото каде се урна авионот „цесна 303“, пренесува МИА.

– Тоа е вистинско чудо. Станува збор за огромна дивина, изјави командантот на колумбиските воздухопловни сили Хектор Караскал.

Мајката и детето, кои се здобиле само со полесни повреди, со хеликоптер биле пренесени во болница.

Пилотот на авионот Карлос Марио Кебалос загина во авионската несреќа, а причината за уривањето засега е непозната.