Крими хроника

Мајка ги запалила становите на синот, па се пријавила во полиција

Мајка ги запалила становите на синот, па се пријавила во полиција

Мајка ги запалила становите на синот, па се пријавила во полиција. Како што информира 54-годишната Љ.К. од Битола вчера во 21.00 часот дошла во охридската полиција и пријавила дека лично самата се обидела да ги опожари становите на нејзиниот син З.К. (30) од Битола.

Становите се лоцирани на ул. „Момчило Јорданоски“  во Охрид и  на ул. „Питу Гули“ во Битола.

Пожарите биле изгаснати од страна на битолските и охридските пожарникари. Увид извршиле екипи од ОКТУПА при СВР-Битола и ОКТУПА-Охрид.

Притоа било утврдено дека во станот во Битола целосно се изгорени аголна гарнитура за седење и тепих во дневната соба, тепих во ходник, а оштетена и опожарена е целата покуќнина во кујната, трпезаријата, дневната соба и спалната соба.

Додека, пак, во станот во Охрид опожарен бил двоседот, а од пламенот оштетен бил и телевизорот.