четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Мајкл Фелпс заработи шестмесечна суспензија

felps

Поврзани вести

Мајкл Фелпс е суспендиран на шест месеци од страна на американската пливачка федерација откако бил фатен како управува со автомобил во пијана состојба. Фелпс пред една недела возел со 135 километри на час на дел од патот каде е дозволена 72 километри на час.

felps2

Токму поради оваа суспензија Фелпс ќе го пропушти Светското првенство во Казан следната година, а ќе му биде повлечено и финансирањето од федерацијата. Тој ќе може повторно да се натпреварува од 6. март следната година.

Фелпс во неделата се извини за својата постапка и објави дека наредниот период ќе се посвети на себе и ќе оди на рехабилитација за лечење од алкохол.

Со 18 златни медал Фелпс е најтрофејниот спортист во историјата на Олимписките игри.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести