понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Макаби е новиот шампион во Евролигата

Makabi-830x553

Поврзани вести

Кошаркарите на Реал (Мадрид) и покрај тоа што важеа за големи фаворити за освојување на Евролигата, не успеаја да се искачат на врвот на Европа, откако во финалето на фајнл форот во Милано беа поразени по продолжение од Макаби Тел Авив со 98:86.

Макаби заслужено по девет години повторно е на врвот од Стариот континент освојувајќи го својот шести европски трофеј. Последен пат Израелците беа шампиони на Европа во 2005 година, па сега по девет години пауза на извонреден начин стигнаа до круната.

Херој на победата на Макаби беше Тајрис Рајс со 26 поени, дополнети со четири скока и две асистенции, додека умешно го следеа и Хикман со 18 поени и Девин Смит со 15 поени. Во тимот од Шпанија, Родригез имаше 21 поени, а Руди Фернандез мечот го заврши со 15 постигнати поени.
Реал по 19 години останува без европска кошаркарска титула. Последен пат „кралевите“, беа шампиони на Европа беа во 1995 година.

За најкорисен играч во финалето на турнирот беше прогласен Тајриз Рајс. Тој речиси сам го победи Реал Мадрид, а посебно беше неверојатен во продолжението, кога се решаваше победникот. Од вкупно постигнатите 26 поени, дури десет даде во дополнителните пет минути од средбата.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести