вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Македонците муслимани ќе добијат високи позиции во ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ: Кога СДСМ зборува за слобода на медиуми, исто е како Ал Капоне да зборува за плаќање данок

ВМРО-ДПМНЕ: Кога СДСМ зборува за слобода на медиуми, исто е како Ал Капоне да зборува за плаќање данок

Поврзани вести

Македонците муслимани добивале, но и ќе продолжат да добиваат високи позиции во ВМРО-ДПМНЕ, најави премиерот и лидер на владејачката партија, Никола Груевски, на митингот во Струга.

„На листата за патеници на ВМРО- ДПМНЕ со коалицијата ќе има место во добитничките мста на најмалку двајца Македонци со муслиманска вероисповед за да можеме заедно да се бориме за подобрување на животот во тие краишта…Во извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ќе влезе уште еден член од муслиманска вероисповед“, рече Груевски.

Тој се заложи за активно подобрување на нивната состојба преку реализација на повеќе проекти, бидејќи оваа група на луѓе биле маргинализирани во изминатите години.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести