четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Македонците муслимани навредени од изјавата на Реџепи

111111111111

Поврзани вести

Реисот Сулејман Реџепи ги навреди Македонците муслимани за кои рече дека се хибридна и вештачка појава.

Оваа изјава јави револт кај граѓаните, а денес преку соопштение реагираа и пратениците во македонското Собрание кои се Македонци муслимани.

Во изјава за Сител, Алим Билали вели дека изјавата на Реџепи ги навреди сите и истата ја нарече дрска.

-Зачудени сме и навредени од оваа изјава на поглаварот на ИВЗ. Таа е дрска за околу 100.000 граѓани во Република Македонија кои се чувствуваат како македонски муслимани, говорат македонски јазик како нашите дедовци, прадедовци ги пееле македонските песни, ја негувале традицијата и обичаите. Оваа изјава не оди кон мирољубивост во самата заедница, туку кон делење по основ на она како што ние се чувствуваме, рече тој.

Целото негово гостување, погледнете го во продолжение.

Најчитани вести