среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Македонците најдобри трубачи во светот

trubaci500

Поврзани вести

На петиот меѓународен натпревар на дувачки оркестри кој заврши во Гуча учествуваа девет оркестри и тоа од Полска, Романија, Србија, Словенија, Македонија и Словачка.

Најдобар меѓународен оркестар според одлуката на жирито е македонскиот дувачки оркестар „Уска Кан“, а Екрем Мамутовиќ е прогласен за најдобар светски трубач.

На второто место е оркестарот „Сокол“ од Полска, а на трето место се најде „The Zuralia Orchestra“ од Романија.

Неколку стотици посетители уживаа два часа во магиќните звуци на трубата додека траеше натпреварот, а победничкиот оркестар по прогласувањето продолжи да свири.

– Пресреќни сме. Да ја добиеш титулата најдобар светски оркестар значи нешто за што фантазираат сите трубачи. Одиме понатаму, велат победниците.

Да потсетиме дека минатата година на истиот натпревар за најдобар трубач е беше прогласен Демир Кантуровски член на нашиот победнички оркестар „Уска Кан“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести