понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Македонците од Голо Брдо протестираат за своја општина

timthumb

Последни вести

Македонците од Голо Брдо, Албанија излегоа на протест против новата мапа за територијално-административна поделба на земјата и укажаа дека сакаат да бидат општина, пишува Дневник.

На протестот, одржан во село Големо Острени, учествувале жители од трите актуелни општини Острени, Требиште и Стеблево.

– Не сакаме да се припоиме кон ниту една од споменатите општини. Велат дека имаме ист дијалект и традиции, што не е точно. Нека има намалување на општините. Ние сакаме трите општини да бидат во една и да се вика Голо Брдо. Ако не се прифати нашето барање, нема да излеземе на ни едни избори да гласаме, а ќе реагираме и порадикално, се заканиле учесниците во протестот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести