вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 1

Македонците во Италија на нозе во одбрана на татковината

Околу 8.000 Македонци кои живеат во Италија во областа Пиемонте вчера вечерта изразија поддршка на собирот кој го организираше Граѓанското движење за одбрана на Македонија.

makedonci-italija2-640x427

Последни вести

Тие ги осудуваат случувањата во последните денови во Македонија и порачаа дека бараат излез од кризата преку одржување на избори на 5 јуни.

-Се бореа да ни го скратат правото на глас, правото да решаваме за иднината на Македонија со изговор дека сме неинформирани што се случува во држвата. Но, не е така. Ние имаме семејства и имоти во Македонија и имаме право на глас, велат Македонците во Италија.

makedonci italija3

За нив несфатлив е вандализмот и дивеењето на СДСМ и невладините на Сорос кои палеа и демолираа културно историски обележја и институции.

makedonci italija1

makedonci italija

Најчитани вести