недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Македонец криумчарел сириски и авганистански бегалци

Македонец заработи 30-дневен притвор бидејќи се обидел да прокриумчари емигранти.

emigranti

Поврзани вести

Десет  странски државјани биле откриени во автомобил на Македонец кој се обидувал да ги донесе во Скопје.

Според информациите од Министерството за внатрешни работи, пред три дена, во автомобилот на 53-годишниот Ш.И. од Градско биле откриени десет емигранти.

Полицијата соопшти дека  околу 19,30 часот, на бензинската пумпа „Макпетрол“ во Демир Капија во правец кон Скопје од страна на полициски службеници  од граничниот премиен „Богородица“ и „Демир Капија“ запрено е патничко возило „рено“ каде што се превезувале десет странски државјани, шест сириски, тројца авганистански и еден државјанин од Бангладеш.

Емигрантите исито ден влегле илегално во Македонија преки воз од Грција, а целта им била да стигнат до западно-европските земји.

Од страна на судија на Ш.И. му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена, а мигрантите се сместени во Прифатен центар за странци во Скопје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести