вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Македонец со два метра колбаси привлекува гости во Нов Зеланд

Странците се воодушевени, а рецептот за колбасите е од баба му.

kolbasi

Поврзани вести

Готвачот Гоце Најдовски (45) од Сопотница во неговиот ресторан во Нов Зеланд ги дочекува со по една чашка ракија и вода, пишува Дневник. Им објаснува од каде потекнува обичајот и им посакува добредојде. И така ги плени. Повеќето од нив стануваат редовни муштерии на ресторанот „Бела Бамбина“ во Ротсеј Беј, Оукленд. На нивната интернет-страница пишува дека нудат италијанска храна, јадења што потекнуваат од Македонија, Грација, Бугарија, Русија.

„Готвачот е Македонец и ужива да ги дочекува гостите со ракија – македонски пијалак што потсетува на грапа или сливовица. Ќе уживате во топлата семејна атмосфера. Има и бесплатно изненадувања за децата – топла чоколада и сладолед“, пишува на страницата на ресторанот.

Најдовски завршил угостителско училиште во Kрушево. Отишол во Нов Зеаланд пред повеќе од десет години. Вели дека живеел во Австралија, Kина, Швајцарија, Италија, Германија, Австрија и во многу други земји. Решил во Нов Зеланд да помине година, две, да види како е.

– Ама многу ме бендиса и останав. Се запознав со сопругата, која по потекло е од Kина и по една година ни се роди ќеркичката Марија. Така полека пуштив корени во Нов Зеланд и останав долго. Иако сум тука со телото, мојата душа уште е во Македонија. Ми недостасуваат роднините и пријателите – вели тој.

Целиот текст прочитајте го тука.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести