вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Македонец со револуционерно откритие ќе спасува животи

20140418-makedonec-na-chelo-so-revolucionerno-otkritie-koe-kje-spasuva-zhivoti-1

Последни вести

Докторот Гоце Дименски го води тимот истражувачи од Универзитетот во Квинсленд кој со револуционерно откритие ќе спасува животи.

Иако отровот на змиите е опасен и предизвикува засирување на крвта, овие научници откриле начин со кој го користат отровот за побрзо да ги добијат резултатите од тестовите за крв на пациентите кои претходно имаат примено лекови за спречување на засирување на крвта.

Д-р Гоце Дименски вели дека отровот помага во добивање побрзи и поточни резултати од крвните тестови.

„Гледајќи клинички, резултатите ќе бидат достапни за побрзо време. Постои можност за намалување на болничкиот престој за пациентите и зголемување на шансите за преживување, а со тоа и спасување нечиј живот“, вели тој.

Извор: Факултети.мк

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести