петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Македонец жртва на он – лајн измама вредна над 40.000 долари

Internet-izmama-online-credit

Поврзани вести

Четириесет и шестгодишен Демихисарец жртва на он – лајн имама.

Тој во јуни годинава склучил електронски договор за продажба со фирмата „Кибоку“ од Уганда, од која и претходно набавувал кафе. Истиот ден, испратил по електронска пошта профактура, на вкупен износ од 43.008 американски долари, која била пресретната од засега непознато лице кое ја преправило во делот на жиро сметката, при што истиот бил доведен во заблуда дека плаќа на вистинската жиро сметка. По неколку дека тој стапил во контакт со вистинскиот претставник на фирмата „Кибоку“ кој му кажал дека е измамен. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести