петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Македонија четврта во регионот по научни иновации

Најдобро рангирана држава од регионот е Словенија на 28-то, слледат Хрватска на 43., Црна Гора на 59., Србија на 67. и Бих на 81. место.

inovacii-500

Последни вести

Швајцарија повторно се најде на врвот на Глобалниот индекс на иновации, кој ги рангира земјите според масовноста на новите технолошки и научни изуми и иновации, додека Македонија се најде на четвртото место меѓу земјите од регионот. Во светски рамки Македонија се најде на 60-тото место од 143 земји.

Најдобро рангирана држава од регионот е Словенија на 28-то, слледат Хрватска на 43., Црна Гора на 59., Србија на 67. и Бих на 81. место.

Во фокусот на изработката на годишниот индекс била улогата, која во процесот на иновации ја имаат луѓето, а резултатите покажале дека Швајцарија и останатите земји на врвот, како Британија, Шведска и Финска, имаат силни системи за поддршка на иновациите кои поттикнуваат креативност.

Најголем напредок бележи регионот на подсахарска Африка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести