сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Македонија дел од европската Недела на движење

Промовирање на придобивките од активно рекреирање и редовни физички и спортски активности низ Европа е целта на Неделата на движење.

moveweekpict

Последни вести

Македонија ќе биде дел од глобалната Недела на движење (МОVE WEEK 2014), годишен настан кој се организира ширум Европа, а ќе се одржи од денеска до 5 октомври.

Промовирање на придобивките од активно рекреирање и редовни физички и спортски активности низ Европа е целта на Неделата на движење.

Неделата на движење и Now we move кампањата се координирани од страна на Интернационалната асоцијација за спорт и Култура (ISCA) и Европската велосипедска федерација (ECF).

Координатор на активностите во Македонија е Граѓанската асоцијација за рекреативно движење – ГАРД.

Неделата на движење е финансиски поддржана и од Европската унија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести