понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Македонија дел од Филмскиот маркет во Кан

Како и секоја година, и оваа Македонија има штанд во рамките на павилјонот на Југоисточна Европа бр.134 - Village International Riviera, кој се наоѓа помеѓу Фестивалската палата и Авенијата на палмите.

Macedonian stand

Поврзани вести

Агенцијата за филм на Република Македонија и оваа година e дел од Филмскиот маркет во склоп на 67. Кански филмски фестивал, кој се одржува во период од 14-22 мај.

Како и секоја година, и оваа Македонија има штанд во рамките на павилјонот на Југоисточна Европа бр.134 – Village International Riviera, кој се наоѓа помеѓу Фестивалската палата и Авенијата на палмите.

На маркетот Агенцијата ќе ги презентира најновите филмови од македонската кинематографија, можностите кои Агенцијата ги нуди за копродуцирање со странски држави како и презентација на Македонија како дестинација за снимање на филмови и поттикнувањата кои со новиот Закон за филмската дејност ќе бидат овозможени за домашни и странски продукциски компании кои ќе реализираат филмски, односно телевизиски проекти во Македонија.

Денеска во павилионот на Југоисточна Европа ќе се одржи и македонската забава на која се поканети голем број на професионалци од областа на филмската индустрија (селектори на фестивали, директори на филмски маркети, дистрибутери, продуценти, селс агенти) со цел запознавање на македонската кинематографија и можностите кои Република Македонија ги нуди за остварување на соработка во областа на филмот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести