вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Македонија доби поддршка од Кина во висина од 20 милиони јуани

foto2

Поврзани вести

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, оствари работна средба со Цуи Живеи – Амбасадор  на Кина во Македонија, чиј мандат истекува во текот на  месец април.

Состанокот се одржа во  чест на одбележување на  плодната и пријателска соработка, која ја остварија двете држави во изминатиот период , но и заедничката желба за продолжување и продлабочување на истата, за што во знак на потврда беше разменет и  Меморандум за соработка преку кој Кина на Македонија ќе и додели средства во висина од 20 милиони јуани, односно 2,5 милиони евра.

Во досегашната билатерална и проектна соработка која започна во 2007 година, реализирани се повеќе проекти и студиски посети во рамките на договорите за економска и техничка соработка на двете земји. Заклучно со 2013 година потпишани се договори во висина од 13,4 милиони евра наменети за изградба на училишта, здравствена инфраструктура, набавка на училишни автобуси и друго.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести