недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Македонија добива заем од 36,4 милиони евра за развојни политики за конкурентност

Македонија добива заем за конкурентност

evra mnogu

Поврзани вести

Македонија го добива вториот програмски заем за развојни политики за конкурентност  во висина од 36,4 милиони евра, беше нагласено денеска на 84-тата седница на Собранието, каде што беше донесен Законот за задолжување на земјава кај Меѓународната банка за обнова и развој- Светска банка.

„Со овој заем ќе се поддржат активности во четири клучни области: развој на производство со висока додадена вредност, олеснување на преструктуирањето на земјоделскиот сектор,  подобрување на ефикасноста на услугите на трговската логистика и воспоставување флексибилност на пазарот на труд, развој на вештини и иновација“, рече заменик министерот за финансии Ардиан Џеладини, кој нагласи дека целта на овој заем е дак се обезбедат средства за буџетска поддршка.

Проектот, како што нагласи тој, ќе биде усвоен од Бордот на банката на 13-ти март годинава.

Заемот ќе и’ биде доделен на Македонија со рок на отплата од 18 години, со вклучен грејс-период од пет години и каматна стапка шестмесечен ЕУРИБОР со варијабилен распон, како и подеднакви износи на отплата кои ќе се плаќаат двапати во годината, почнувајќи од 15-ти март 2019 година, заклучно со 15-ти септември 2031 година.  Еднократната провизија е 0,25 отсто од износот на заемот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести