среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Македонија доживеа уште еден пораз од Франција

mk-francija500

Последни вести

Селекција на Франција попладнево во Тулуз ја совлада Македонија со високи 35:24 (17:10) во рамките на 4. коло од квалификациите за Европското првенство Полска 2016 година.

Со овој триумф Франција избори пласман на ЕП бидејќи со 8 бодови е првопласирана во групата 6. На втората позиција е Чешка со 5 бодови, а Македонија по двата пораза од Франција остана на 3 бодови, додека Швајцарија е последна без бод. Нашата репрезентација ги задржа шансите за пласман на ЕП.

До средината на првиот нашата селекција имаше активен резултат и Франција водеше со 8:7, но потоа следуваше серија на „триколорите“ од 8:1 и водството изнесуваше 16:8.

На почетокот на вториот дел Македонија ги одигра најдобрите минути на овој натпревар и со серија од 8:4 намали на 21:18 и го примира францускиот селектор Клод Онеста да бара тајм аут. Уште двапати беше три разлика за Франција (22:19 и 23:20), а потоа следуваше нова серија на Франција од 10:1 за највисоките 33:21.

Најефикасен на натпреварот беше Кирил Лазаров со 9 голови, а кај Франција Никола Карабатиќ постигна 6.

Следниот натпревар Македонија го игра на гости против Швајцарија на 10.јуни.

Најчитани вести