четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 32

Македонија е подготвена да влезе во НАТО

jolevski-500

Последни вести

Република Македонија ја гледа својата иднина во НАТО. Дозволете ми уште еднаш да ја реафирмирам нашата подготвеност да ги преземеме сите обврски и одговорности како полноправна членка на НАТО – истакна министерот за одбрана, Зоран Јолевски, на состанокот на министри за одбрана посветен на Иницијативата за интероперативност.

Во тој контекст додаде дека, денес Армијата на Република Македонија има сертифицирани единици за мисии предводени од НАТО алијансата на ниво на Средна пешадиска баталјонска група и лесна мобилна болница.

Република Македонија ќе продолжи да ги споделува вредностите на НАТО и останува целосно посветена за натамошен развој на националните интероперативни капацитети и способности за придонесување на идните мировни мисии предводени од НАТО, рече министерот Јолевски во својот завршен збор.

Пред самото отворање на Самитот се одржа прием за министрите за одбрана и надворешни работи од сите НАТО и партнерски земји.

Претходно на отварањето на Состанокот за Авганистан на кој учестуваа двајцата министри за одбрана и надворешни работи, Зоран Јолевски и Никола Поповски се одржа церемонија во чест на севкупниот придонес и пожртвуваност на војниците во Авганистан при што Република Македонија беше претставена со офицер-знаменосец на АРМ, капетан Александар Гаврилов.

На маргините на Самитот, министерот Јолевски оствари повеќе билатерални средби на кои се дискутираше за унапредување на соработката и покренување на нови иницијативи за продлабување на истата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести