понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Македонија го одбележува раѓањето на Гоце Делчев

delcev

Последни вести

Македонија денеска ја одбележува 143 години од раѓањето на Гоце Делчев. Чествување по повод денот на раѓањето на револуционерот, ќе се одржи во црквата „Св.Спас“ во Скопје.
Во рамки на настанот, предвидено е да се одржи панихида, како и настап на мешаниот градски хор „Вардар“ под диригентство на Јасмина Ѓорѓеска.
Државни делегации, институции, организации, друштва и голем број на граѓани почитувачи на делото на Делчев, ќе положат свежо цвеќе пред гробот на македонскиот револуционер.

Најчитани вести