четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Македонија го завери пласманот на СП во Катар

makedonija

Последни вести

Македонската ракометна репрезентација го завери пласманот на Светското првнство во Катар, следната година, откако ја победи Грција и на реванш натпреварот во СЦ „Борис Трајковски“ со 35:23.

Македонската репрезентација започна фуриозно уште од првата минута и предводена од одличните Кире Лазаров и Борко Ристовски, лесно стигна до убедлива предност која не ја испушти до самиот крај.

Капитенот Лазаров беше најдобар стрелец со 10 голови, додека Прибак и Георгиевски го завршија дуелот со по 4 реализации, а најважно од се, Македонија во континуитет останува дел од најголемите ракометни натпреварувања како што во случајов ќе биде мундијалот во Катар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести