вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Македонија и Албанија најпривлечни за косовските инвеститори

investicii

Поврзани вести

Најпривлечни држави за инвеститорите од Косово се Албанија и Македонија. Во првите три месеци од годинава надвор од Косово инвестирани се над пет милиони евра.

По Албанија и Македонија, најпривлечни држави за косовските инвеститори се Германија, Швајцарија и Холандија, а најмногу се инвестирало во недвижен имот, но и во туризмот и градежништвото.

Косовските бизнимени велат дека соседните земји имаат поповолна фискална политика отколку Косово.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести