петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Македонија има безрезервна поддршка од Турција за во НАТО

IMG_3711-2000

Последни вести

Денеска, министерот за надворешни работи, Никола Попоски оствари средба со својот турски колега, Мевљут Чавушоглу, кој беше во посета на Република Македонија како дел од турската делегација предводена од претседателот на Владата на Република Турција Ахмет Давутоглу.

За време на средбата, двајцата Министри се осврнаа на досегашните успешни билатерални односи меѓу двете земји, кои особено годинава беа одбележани со интензивни средби на високо и највисоко ниво. Освен богатата политичка соработка, двајцата Mинистри констатираа дека во последните години и економската соработка меѓу двете земји бележи нагорен тренд.

IMG_3699-2000

На средбата беа покренати и прашањата од аспект на регионалната и меѓународната сооработка, со посебен акцент на македонските аспирации за членство во евроатланските структури, за што Република Турција дава гласна и безрезервна поддршка.

IMG_3706-2000

Mинистрите се осврнаа и на прашањата за регионалните и меѓународните случувања, со посебен акцент на развојот на настаните на Блискиот Исток.

Најчитани вести