вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Македонија има целосна поддршка од Полска за европските интеграции

Foto 1

Поврзани вести

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, денеска оствари средба со државниот потсекретар на Министерството за надворешни работи на Полска, Хенрика Мошцицка-Дендис.

На средбата Бесими истакнувајќи ја стратешката определба на Владата на Македонија за членство во Европската унија,  укажа за напредокот во исполнувањето на критериумите за членство во Европска Унија и за заложбите кои  Владата ги превзема во градењето на добрососедски односи со што на Македонија ќе и се отвори патот кон европските и евроатлтанстките интеграции.

Полскиот потсекретар на Министерството за надворешни работи, Дендис, истакна дека Полска силно се залага за проширување на Европската Унија и ќе продолжи да ја поддржува Македонија на овој пат, потенцирајќи дека стојат на располагање за размена на нивното искуство во имплементирањето на реформите и исполнувањето на критериумите од Европска Унија.

Бесими се заблагодари за поддршка што ја нуди Полска како наш партнер во евроинтегративниот процес на земјата и воедно, истакна дека треба да се работи исто така и на продлабочување на веќе постоечката добра економска соработка, што ќе придонесе кон зголемување на бројот на полските инвестиции во Македонија.

Двајцата соговорници истакнаа дека добрите билатерални односи меѓу Македонија и Полска и понатаму ќе продолжат а исто така ќе се работи на продлабочување на соработката во областа на културата, образованието, науката, здравството, судството и владеењето на правото кои претставуваат главен двигател на земјата кон ЕУ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести