четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Македонија има најмал „црн пазар“ со цигари во регионот

cigari-11-

Поврзани вести

Пазарот на цигари во Македонија е стабилен, со најмал „црн пазар“ во регионот (само 2 отсто од вкупниот пазар на цигари)
Исто така државата има стабилна регулаторна рамка. Од јули 2013 се применува десетогодишен календар за зголемување на акцизата на цигарите.

Хрватската компанија ТДР традиционално го користи познатиот македонски ориентален тутун во производството на своите цигари и затоа остварува значаен откуп на македонскиот тутун.

„За разлика од остатокот на регионот, пазарот на цигари во Македонија е стабилен на што најмногу влијаеше фактот што во изминатите седум години немаше раст на акциза. За следниот десетгодишен период е утврден календар и динамиката со која ќе расте акцизата. Таквата стабилност на регулаторното окружување значително придонесува за стабилноста на тутунската индустрија во Македонија,“ изјави претседателот на Управата на ТДР, Мато Задро.

Во Буџетот на Македонија ТДР уплаќа околу 16,3 милиони евра годишно.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести