вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Македонија избрана за член на Бордот на гувернери на ИАЕА

ieai

Последни вести

Република Македонија е избрана за член на Бордот на гувернери на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА), а амбасадорот Кире Илиоски за гувернер на новиот состав на Бордот на гувернери за периодот 2014-2016 со двегодишен мандат, соопштија од македонската Амбасада во ОБСЕ.

Бордот на гувернери претставува едно од најбитните тела на Агенцијата за носење одлуки и креирање политики. Со членувањето во ова тело, потенцираат од Амбасадата, Република Македонија ќе има активна улога во креирањето на политиките и ќе се стекне со поголема видливост во рамките на Агенцијата.

Членството во Бордот на гувернери овозможува низа политички и технички/експертски придобивки, како и поголем простор за реализирање на националните приоритети на државите-членки.

Меѓународната агенција за атомска енергија е светскиот центар за научна и техничка соработка во сферата на нуклеарната енергија со основна цел промоција на нуклеарната енергија во мирољубиви цели, преку спречување на нејзината воена намена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести