Спорт

Македонија ја совлада Австрија во дебито во Европската лига

Македонија ја совлада Австрија во дебито во Европската лига

Македонската машка одбојкарска репрезентација дебитираше со победа во Европската лига, откако ја совлада на гости Австрија со 3:1 во сетови во рамките од Б групата.

Избраниците на селекторот Жарко Ристоски, одлично го отворија мечо, го добија првиот сет со 25:18, на домаќинот му припадна вториот – 25:21, а преостанатите два ги освоија „црвено-жолтите“ со 25:14 и со 25:20.

Двете селекции ќе се сретнат уште еднаш вечерва (20,15 часот) исто така во Грац.

Во групата се уште Турција, Словенија и Данска, а групата А ја сочинуваат Полска, Грција, Црна Гора, Романија и Азербејџан. По натпреварите по групи двете најуспешни селекции ќе играат во полуфиналето во два меча дома и на гости.