вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Македонија ја совлада Австрија во дебито во Европската лига

o

Последни вести

Македонската машка одбојкарска репрезентација дебитираше со победа во Европската лига, откако ја совлада на гости Австрија со 3:1 во сетови во рамките од Б групата.

Избраниците на селекторот Жарко Ристоски, одлично го отворија мечо, го добија првиот сет со 25:18, на домаќинот му припадна вториот – 25:21, а преостанатите два ги освоија „црвено-жолтите“ со 25:14 и со 25:20.

Двете селекции ќе се сретнат уште еднаш вечерва (20,15 часот) исто така во Грац.

Во групата се уште Турција, Словенија и Данска, а групата А ја сочинуваат Полска, Грција, Црна Гора, Романија и Азербејџан. По натпреварите по групи двете најуспешни селекции ќе играат во полуфиналето во два меча дома и на гости.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести