среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Македонија ја совлада Италија, на ред е Грција

mkd-ita-1_resize

Поврзани вести

Младинската ракометна репрезентација на Македонија, откако во првиот натпревар во квалигикациите за пласман на ЕП во Австрија ја совлада Италија со 24:22, денеска во 19.00 часот во СРЦ Кале ќе ги одмерат силите со Грција.

Македонија на дуелот со Италија се мачеше само во првото полувреме , додека во вториот дел се се одвиваше беспрекорно по штоизбраницте на Петковски направија највисока предност од седум голови 23:16. Но, нашата деконцентрација во финишот ја искористија италијанските ракометари, кои на крајот го ублажија поразот. Талески со 9 и Манасков со 8 голови беа наши најдобри поединци.

Грците во првиот натпрвар изненадувачки го совладаа Исланд со 20:19. Но, доколку избраниците на Зоран Петковски , слават на денешната средба со Грција, ќе бидат на чекор до пласманот на првенството.
Во вториот натпревар денеска сесретнуваат Италија и Исланд, кои ќе се борат за прва победа на квалификацискиот турнир и заджување на шансите за пласман на шампионатот во Австрија

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести