недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Македонија ја задржа 80. позиција

MAKEDONIJA 80  POZICIJA

Поврзани вести

Фудбалската репрезентација на Македонија, го задржа истиот пласман како и минатиот месец, и со освоени 419 поени е рангирана на 80.позиција на најновата ФИФА Ранг-листа.

Кога се во прашање нашите противници во престојниот квалификациски циклус за еп 2016, актуелниот светски и европски првак Шпанија е на првото место, Украина е рангирана како 16. светска сила во моментот, а меѓу првите 50 селекции се наоѓа и Словачка (49.). Репрезентацијата на Белорусија е само две позиции зад Македонија на листата на ФИФА, а Луксембург е најслабопласиран во групата, на 119. позиција.

Веднаш зад “црвената фурија” е репрезентацијата на Германија, а потоа следуваат Бразил, Португалија, Аргентина, Швајцарија, Уругвај, Колумбија, Италија и Англија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести